In april 1945 zitten in Kamp Westerbork 116 vrouwen gevangen, variërend van 17 tot 72 jaar. Zij zijn gearresteerd vanwege hun (vermeende) verzetsactiviteiten of die van hun familieleden. Met het naderbij komen van de bevrijders, wordt het de Duitse bewakers te heet onder de voeten. Zij besluiten de 116 vrouwen als menselijk schild te gebruiken. Omdat ze niet willen opvallen, willen ze ’s nachts reizen en de ruim 200 bewapende soldaten nemen de gevangenen mee. De vrouwen hebben geen idee waar ze heen gaan en vrezen voor hun leven. Via Peelo, Groningen en Aduard komen de vrouwen na drie nachten Visvliet. Daar worden de vrouwen ten slotte vrijgesteld “Sie sind allen entlassen!”
Nu - 80 jaar later - wordt de tocht op 11, 12 en 13 april weer gelopen. Op 27 maart organiseert CMV Excelsior een zeer bijzonder eerbetoon aan de vrouwen van De Vrouwenmars. Deze indrukwekkende avond staat geheel in het teken van De Vrouwenmars 2025, waarin – precies 80 jaar later – opnieuw een groep vrouwen van Westerbork naar Grijpskerk zal lopen, om de 116 vrouwen te eren en herdenken.
Tijdens het concert gaan twee speciaal gecomponeerde muziekstukken in première. Twee prachtige en indrukwekkende muziekstukken van de componisten Sijtze van der Hoek ( Blessed with Grace en Mercy) en Arend Gerds, ( For the Time Being ) worden dan voor het eerst ten gehore gebracht. Daarnaast zal Gert Sennema met zijn band Westkantstad het nummer “Noakte nacht” voor u zingen. Er zijn enkele sprekers waaronder Stichting Vrouwenmars en er worden delen uit dagboeken verhaald zodat u een beeld krijgt van wat er zich 80 jaar geleden heeft afgespeeld. Burgemeester Van der Tuuk zal het Kick-Off concert openen.
Zaal open 19:30, start concert 20.00 uur. Kaarten zijn gratis maar moeten wel gereserveerd worden. Kijk op https://www.excelsiorgrijpskerk.nl/vrouwenmars voor meer info
Met muziek van Gert Sennema en Westkantstad
Met voordracht uit de dagboeken van Nonny
Met tekst en uitleg over de vrouwenmars
Het concert wordt geopend door burgemeester Ard van der Tuuk